Május 12. világszerte az Ápolók Nemzetközi Napja és az Ápolónők Világnapja, annak emlékére, hogy 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale brit ápolónő, aki a szakmát alapjaiban formálta át, és tette hivatássá.
Ő volt, aki megfogalmazta: „az ápolónő munkája háromszoros érdeklődést kíván: szellemi érdeklődést az eset iránt, szívbeli érdeklődést a beteg ember iránt, szakmai érdeklődést a gyakorlati munka technikája iránt”. Florence Nightingale nemcsak a betegápolás etikai alapjait teremtette meg, de küzdött az ápolói hivatás képviselőinek anyagi és erkölcsi elismeréséért is. „A nővérek ma még betegápolók, de eljön a nap, amikor egészségápolók lesznek” – írta. Gondolataival, amelyben a prevenciót helyezte előtérbe, megelőzte a korát.
„Az ápolónő legyen józan; becsületes és megvesztegethetetlen; legyen igazmondó és megbízható; legyen pillanatra pontos és hajszálig rendes; gyorskezű, de nem kapkodó; szelíd, de nem lassú; nyájas, de nem fecsegő; tapintatos, de sohasem tétovázó; legyen derűs és bizakodó, tiszta saját személyében és tisztaságot teremtő a beteg körül; legyen szíves és szolgálatra kész, a betegekre gondoljon és nem önmagára” – fogalmazott Kossuth Zsuzsanna, hazánk első országos főápolónője, aki tevékenységét Florence Nightingale-nél előbb kezdte meg.
Az ápolás mint szakma nélkülözhetetlen ez egészségügyi ellátórendszer hatékony működéséhez! Ez úton is szeretnénk megköszönni intézetünk ápolóinak inspiráló, lelkiismeretes és odaadó munkáját!
Gyöngyösi Bugát Pál kórház vezetése