AZ EGYKORI ORVOSIGAZGATÓK SÍREMLÉKÉNEK FELSZENTELÉSE
A kórház 185. évfordulójára emlékező idei eseménysorozat újabb állomása volt a kórházalapító igazgatók felújított gyöngyösi síremlékének megszentelése szeptember 13-án. Az első három igazgató főorvos –Dr. Horner Vezekényi István, dr. Koller János és dr. Frindt Ferenc József –, sírja újult meg, kiknek áldozatos munkája máig hat, hiszen a 185 évvel ezelőtt kezdődő kórházi történet lapjait ők kezdték el írni. Sírjuk megújítása tisztelgés emberségük, maradandót alkotó munkásságuk előtt. A síremlékét Barta Márton, a Gyöngyös-Felsővárosi Római Katolikus Főplébánia káplánja szentelte meg. A Bugát Pál Kórházat dr. Assani Omar orvosigazgató, dr. Watti Jezdancher orvosigazgató-helyettes Jakabovits Ferencné ápolási igazgató, Belák Zoltán HR vezető és T. Bokros Mária sajtóreferens képviselte a megemlékezésen. A sír magánadományokból újult meg.
Dr. Horner Vezekényi István 1835-ben, 27 évesen érkezett Gyöngyösre. Kiváló munkájával, emberségével rövid idő alatt megnyerte a város közösségét, vezetését. A városi tanács 1836-ban a város tiszti orvosának választotta. Kiváló szervező volt, a városban sokan ismerték, jó kapcsolatokkal rendelkezett. A kórház alapítási terveiről először barátainak beszélt. Álma az alapítványi kórház ünnepélyes felszentelésével 1838. szeptember 16-án megvalósult. 1881-ben újabb terve vált valóra, külön osztályt alapítottak a ragályos betegek elkülönítésére. Utolsó intézkedései egyikének köszönhető egy sebészi állás rendszeresítése a kórházban. Dr. Horner Vezekényi István 52 évi orvoslás után, 77 éves korában, 44 évi kórházi szolgálat után 1886. decemberében kérte nyugdíjazását. Az alsóvárosi plébánia halotti anyakönyve 1891-es bejegyzéséből tudjuk, hogy 1891. május 7-én, 83 évesen halt meg – emelte ki.
– Őt a kórház újjá- és naggyá teremtője dr. Koller Jáno1887-ben követte az intézmény élén. Negyedszázados vezetése idején vívott ki a kórház országos jó hírnevet. Számos szervezeti újítást vezetett be, ám legnagyobb eredménye a Vezekényi által már a hatvanas években szorgalmazott elmegyógyintézet létrehozása volt. Amikor 1912-ben bekövetkezett halála után utóda, dr. Frindt Ferenc József átvette vezetői helyét, egy közel 700 ágyas intézmény irányítását vihette tovább. Dr. Frindt Ferenc József a belgyógyászat és a szülészeti osztály felállítója 1900 óta állt a gyöngyösi kórház alkalmazásában. Miután végigjárta az intézményi ranglétrát, 1912-ben kezdhette meg igazgatói ténykedését. Vezetői időszaka végig eseménydús volt: világháború, forradalom és ellenforradalom, gazdasági válság s egy újabb világégés előszele kísérte. A lakosságnak mindeddig talán soha nem volt akkora szüksége a kórházra, mint ezekben az évtizedekben, amikor járvány, szegénység, éhezés és tűz szedte áldozatait Gyöngyösön. Dr. Frindt Ferenc József szinte élete végéig a kórház élén állt. 1937 januárjában vonult nyugdíjba, és néhány hónapra rá, szeptember 2-án végleg eltávozott.