Tudományos ülés a Gyöngyösi Bugát Pál Kórház alapításának 185. évfordulója alkalmából.
Tudományos ülést szervezett szeptember 15-én, az idén a fennállásának 185. évfordulóját ünneplő gyöngyösi Bugát Pál Kórház a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem gyöngyösi Károly Róbert Campusán. A jubileumi év rendezvénysorozatának célja az emlékezés az elődökre, és tisztelgés minden egykori és jelenlegi gyógyító előtt. Ennek szellemében az esemény részvevői egy perces néma felállással emlékeztek az kórházalapítóktól kezdve a legutóbbi időkben eltávozottakig, akik nélkül nem létezhetett volna a gyöngyösi kórház. Köszöntőjében Weisz Péter, a Bugát Pál Kórház főigazgatója felidézte a jeles dátumot: 1838. szeptember 16-án egy lelkes tisztiorvos dr. Horner Vezekényi István úgy döntött, hogy ispotályt alapít.
– Az ispotály nevet 1848-ban egy zseniális, a forradalmat támogató gyöngyösi orvos, kórházunk névadója, dr. Bugát Pál , mint az egészségügyi nyelvújítás ismert harcosa kórházzá magyarította. 1838-ban 6 ággyal indult a kórház, de folyamatosan fejlődött. Dr. Wiltner Sándor vezetése idején, már 650 ággyal működött a kórház. Aztán jött egy időszak a baloldali kormányzás alatt, amikor volt két miniszter, akik az ágyszám közel 50 százalékos csökkentésével nyirbálták meg a kórházat. Majd jött a HospInvest néven elhíresült időszak, amikor úgy döntöttek, hogy az intézményt más üzemeltesse. Ennek az időszaknak a végén kerültem Gyöngyösre. Egy nagyon tehetséges és jó szakemberekből álló orvos- és nővérgárda elkeseredett csapata fogadott. Mégis megpróbáltuk ugyanazokkal az emberekkel, hogy lendületet, önbecsülést adjunk nekik. Az elmúlt 13-14 évben 8,5-9 milliárd forintos fejlesztés volt ebben a kórházban. Anyagi és erkölcsi támogatottság nélkül nem jutottunk volna előbbre, köszönet ezért Horváth László országgyűlési képviselőnek is. Az elmúlt öt évben annyi kitüntetést kaptak kórházunk dolgozói, ami a többszöröse, mint a régió más intézményeinél. Ez azt mutatja, ez egy tehetséges csapat. Ennek a munkának a betetőzése a Fázis I. gyógyszer-klinikai kutatóközpont és az MRI készülék Gyöngyösre kerülése. Hiszek benne, hogy messze nem értünk még az utunk végére – mondta Weisz Péter.
Dömötör Csaba miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár azzal kezdte beszédét, hogy többszörösen megtisztelő számára a meghívás az eseményre, hiszen ő maga is Gyöngyösön nőtt fel.
– Ez a rendezvény nem csupán egy szakmai rendezvény, de főhajtás is 185 év teljesítménye előtt. Belegondolni is nehéz, mennyi minden történt ennyi idő alatt egy nemzet, egy ország, egy helyi közösség életében. Az a tény, hogy egy kórház képes volt ellenállni a történelem viharainak, és egy kis, 6 ágyas kórházból országosan elismert intézménnyé vált, az önmagáért beszél. Az elődök és a jelenlegi dolgozók hivatástudatának köszönhető, hogy az ország egyik legrégebbi kórháza mára egy szakmailag fejlődő, infrastruktúrájában gyarapodó intézménnyé válhatott. A kormány részéről nemcsak erkölcsi, hanem anyagi támogatás is tetten érhető. Csak ebben a régióban 500 milliárd forint értékű fejlesztés valósult meg az elmúlt években, és a kormány azon dolgozott, hogy az egész országban magasabb színvonalra emelje az egészségügyi ellátás színvonalát. Ezért újult meg 91 kórház, 54 rendelőintézet és 107 mentőállomás. Bő tíz gyarapodása után most egy göröngyösebb időszakban vagyunk. Járvány után háborús helyzet, nyomában pedig gazdasági nehézségek járnak. Most az a feladatunk, hogy ebben a rendkívüli időszakban is minden lehetséges támogatást megadjunk az egészségügynek. A számok nyelvén ez azt jelenti, hogy a jövő évi költségvetés 3200 milliárd forintot szán egészségügyi célokra. Ez 420 milliárddal több, mint idén. A béremelésekkel kapcsolatban: amikor a jelenlegi kormány munkához látott, több évtizedes mulasztást és lemaradást kellett pótolni az egészségügyben dolgozók anyagi megbecsülése terén. A 2021-ben indult orvosi béremelés jelentős lökést adhat a folyamatnak. Épp ennyire fontos, hogy közben zajlik a szakdolgozók béremelése. Idén júliusban átlagosan 18 százalékos növekedés lépett életbe, amelyet jövőre egy újabb emelési hullám követ. A béremelések tekintetében tehát elkezdtük ledolgozni az örökölt adósságot. Nem gondoljuk, hogy az út végén vagyunk, de azt igen, hogy jó úton járunk – fogalmazott Dömötör Csaba.
Horváth László országgyűlési képviselő, mint mondta, sosem titkolta, hogy elfogult a Bugát Pál Kórház iránt.
– Mindenekelőtt hála, tisztelet és köszönet az előttünk járóknak, akikre büszkék vagyunk. A kérdés inkább az, hogy az elődök büszkék tudnának-e lenni ránk? Jó szívvel tudom kijelenteni, hogy igen. Az ember mindig azért küszködik, hogy jobb legyen az élet, de mindig rá kell jönnie, hogy az élet nem lehet könnyű. Az élet sajátossága az, hogy nehéz. Mindig másképp nehéz. De ezt a nehézséget a gyöngyösi kórház közössége mindig fel tudta vállalni, és mindig helyt tudott állni. Ezért jár a hála, a tisztelet és a köszönet az egészségügyben ma dolgozóknak is – emelte ki Horváth László.
A délelőtt során plenáris ülésen került sor Báryné dr. Gál Edit történész, az MTM Mátra Múzeum igazgatója, továbbá dr. Mikola István volt egészségügyi miniszter, valamint prof. dr. Paragh György, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ tanára, továbbá dr. Vályi-Nagy István, a Dél – Pesti Centrumkórház főigazgatója, prof. dr. Rosivall László, a Semmelweis Egyetem Kórélettani Intézet vezetője, dr. Révész János, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház főigazgatója, illetve dr. Szedlák Miklós, a Hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézet orvosigazgatója előadásaira.
Délután tudományos előadások hangzottak el a kórház alábbi fiatal orvosai és szakdolgozói jóvoltából:
Praediabetes aktualitásai
Előadó: Dr. Grizner Enikő
A csoda egy szeletkéje, avagy egészséges életmód a fenntarthatóság jegyében
Előadó: Nagy-Kovács Magdolna
Betegoktatás jelentősége a diabétesz láb szindrómában
Előadó: Dányiné Sipos Szilvia
Az endokrin orbitopathia
Előadó: Dr. Pelle Noémi Kincső
Kísérőbetegségek előfordulásának vizsgálata női meddőségben
Előadó: Dr. Papp András
Útinapló egy Salamancai kórházlátogatásról
Előadó: Kucsikné Szalai Szilvia
Nem mindennapi esetek a mindennapokban
Előadó: Dr. Szarka Boldizsár
Terhesség asszociált sigillocellularis carcinoma
Előadó: Dr. Watti Jezdancher
Choreiform mozgászavar megjelenése súlyos COVID infekciót követően – esetbemutatás
Előadó: Dr. Csontos Krisztina
Laparoscopia jövője
Előadó: Dr. Rajhóczki Péter Álmos
A vastagbél daganat miatt tervezetten operált betegek szövődményeinek elemzése
Előadó: Ifj. Dr. Kovács István PhD
Laparoscopos műtétek ápolási vonatkozásai
Előadó: Tóthné Tóth Zsuzsanna
A hallásszűrés és az egészségműveltség kapcsolata a nagyothallók ellátásában
Előadó: Zöllei Éva
Forrás: heol.hu/ Szabó István
Fotók: Czímer Tamás/ Heves Megyei Hírlap